11 июля 2014 года, в день памяти преподобного Ксенофонта Робейского, по благословению Митрополита Новгородского и Старорусского Льва в деревне Волынь Новгородского района совершили водосвятный молебен в строящемся храме в честь этого местночтимого святого.

Молебен, который сопровождал пением камерный хор Покровского собора под управлением регента Риммы Нежновой, совершил благочинный Новгородского округа протоиерей Игорь Беловенцев.

В молитве участвовали жители деревни, строители и ктиторы храма.

Водосвятный молебен в д. Волынь в день памяти прп. Ксенофонта стал доброй традицией, которую особо чтут жители деревни. Уже несколько лет там идёт активное строительство храма в честь прп. Ксенофонта Робейского. Уже завершено строительство стен и балочно-стропильной системы крыши. Следующим этапом станет монтаж крыши церкви.

В прошлом году Митрополит Новгородский и Старорусский Лев посетил деревню и совершил чин закладки храма.

Молитвословия святому:

Тропарь преподобному, глас 4

Пустыни явился еси доброе прозябение, отче преподобне, от юности бо чистое житие изволил еси, духовному учителю последуя, и того учением ум твой к Небесным вперив, в пустыню вселился еси, и в ней обитель создал еси, и стаду твоему премудр наставник показался еси, Великому же Новуграду похвала и утверждение; темже и Христос, яко пресветла светильника, чудесы обогати и прослави тя, Ксенофонте, отче наш, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак

Господним желанием распалився, и страсти плотские воздержанием отряс, Божественного света незаходимое светило явился еси, чудес лучами всех просвещаеши, притекающих к раце мощей твоих, Богомудре Ксенофонте, отче наш, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Молитва

О преславне чудотворче, преподобне отче Ксенофонте, данною ти свыше благодатию различная источаяй чудеса, призри милостивно на предстоящия честней твоей раце люди и просящия сильныя твоея помощи, да твоими молитвами наставляеми, маловременное житие совершим богоугодне и ненаветно от козней лукаваго дьявола; и во исходе душ наших помози нам многогрешным избавитися воздушных мытарств и вечнаго мучения и да улучим твоим ходатайством небесная благая, яже святым уготованная, и прославим вкупе с тобою всех благих Подателя, Единаго всесильнаго в Троице Святей прославляемаго Бога Отца, и Сына и Святаго Духа и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Фото: