Сведения о преподобном отце нашем Стефане Соловецком Труднике

и о пустыннике Филиппе Соловецком

Память его празднуется месяца ноября в 14-й день

+ после 1492

Преподобный Филипп пустынник, иже бысть на мори Окияне у Заицкаго острова, преставися в лето 7000, месяца ноября в 14-й день.

Святый и праведный Стефан Трудник, иже бысть на Осинках у Окияна моря, преставися в лето седмь тысящ.

Стефан, Трудник Соловецкий. Вероятно, из числа учеников преподобного Зосимы, погребенный в часовне подле соборной церкви Соловецкого монастыря.

Тропарь, глас 8

В тебе отче (имярек), известен бысть спасения образ. Восприим бо крест последовал еси Христу. Творяше же и учаше, еже презрети плоть, преходит бо, прилежати же о души вещи безсмертней. Тем же и со ангелы радуется преподобне дух твой.

Кондак, глас 2

Чистотою душевною Божествено вооружився, и непрестанныя молитвы, яко копие вручив крепко, пробол еси бесовская ополчения, (имярек), отче наш, моли непрестанно о всех нас.